Koberce

Koberce2019-02-25T12:45:59+00:00

Jednotlivé druhy koberců různých kvalit mají cíleně určenou vhodnost použití. Jsou koberce vhodné do obývacího pokoje, do dětského pokoje, další se hodí do ložnice, jiné jsou pro použití na chodbách. V kancelářích, bankách a hotelech najdou využití speciální krytiny pro vyšší zátěž.

Koberce s řezaným vlasem se vyrábějí v mnoha variantách, z nichž některé jsou vhodné pro vyšší zátěž. Většina je však velice komfortních, s vysokým a hebkým vlasem a jsou vhodné např. do ložnice.

Kombinace řezaný vlas a smyčka patří mezi obvyklé typy, které bývají příjemné na dotek a jsou ve stupnici kvality a užití (od extrémní zátěže po vysoký komfort) na středu.

Do hodně používané místnosti se hodí spíše koberce vpichované, mezi něž patří např. jekor, nebo koberce smyčkové. Technologií smyčky se vytváří kompaktní nášlapná vrstva a již při průměrné kvalitě vlákna koberec dobře odolává zatížení.

Koberce se vyrábí se v šířích 2m , 3m , 3,66m , 4m , 5m (ne každý ve všech šířích).

Koberce a alergie

O kobercích se často hovoří v souvislosti s alergiemi jako o zásobárně prachu a roztočů, a tak se jich některé domácnosti raději zbavují. Prevencí proti alergiím je však zejména a hlavně čistota. Koberce dokonce patří k těm fenoménům v bytě, které drobné nečistoty pohlcují a díky tomu se prach v místnosti nevíří (testy v zahraničí ve školách, které byly vybaveny koberci, ukázaly, že reakce alergiků na prostředí testovaného interiéru jsou stejné nebo dokonce příznivější než ve školách „bez koberců“). Podlahová textilie navíc zlepšuje akustiku místnosti a je poměrně dobrým zvukovým izolantem, zejména tlumí hluk kroků.

Kvalita koberce

Základní informace, které před koupí potřebujeme znát. Váha vlasu – tímto ukazatelem je vyjádřena váha všitého vlákna připadající na jeden čtvereční metr koberce. Vyšší hodnoty slibují lepší kvalitu. Hustota šití – vypovídá o tom, jak těsně jsou vlákna všitá do podkladové tkaniny. Vysoká hustota dává koberci lepší vzhled a pocit většího pohodlí i komfortu při chůzi. Zároveň prodlužuje jeho životnost. Speciální úpravy – antistatické, nešpinivé, u vlněných koberců protimolové. Při použití menších koberečků nebo běhounů v předsíni, případně i měkké předložky k posteli zajistíme výrobek před sklouznutím pomocí protiskluzové podložky nebo kobercové lepicí pásky, abychom zabránili zbytečným úrazům. Na schodech připevníme raději koberec pevně přichycenými lištami.

Pozor na optická úskalí:

  • velké vzory na celoplošných podlahovinách prostor zmenšují a často přímo deformují
  • tmavé barvy prostor opticky zmenšují, ale zároveň mu dávají stabilitu a celou místnost zútulní
  • světlé barevné tóny prostor prosvětlují a opticky zvětšují optická úskalí